top of page

Mis on kratt?

Kratt on tehisintellekti tehnoloogiatel põhinev praktiline rakendus. Kratt põhineb tarkvaralisel algoritmil, mis on autonoomne ja õppimisvõimeline ning täidab traditsiooniliselt inimese poolt tehtavaid toiminguid. Hetkel on levinud pigem kitsas tehisintellekt (narrow AI), mis väljendub masina võimes käituda intelligentselt ühes kitsas valdkonnas. Samas on kratt õppimisvõimeline.

Miks just "kratt"?

Kasutame rahvapärimusest tuntud tegelast ehk kratti metafoorina, et kommunikatsiooni lihtsustada. Nagu vanarahvalegi teada – kui probleem vajab lahendamist, siis kratt teeb asja ära. Seega, kui tehisintellekt on mitte-eksperdi jaoks midagi äärmiselt keerukat ja salapärast, siis folkloorist tuttav kratt aitab seda uute võimaluste valdkonda hõlpsamini mõista. Ja loomulikult peame oma kratid tegema nii, et nad oleksid õiglased ja kasulikud, ning hoidma silma peal, et nad kurja ei teeks. Ainult nii võime krattidest võita: vaba aega, meelerahu ja õiglasema ühiskonna.

Mida kratid teha oskavad?

Krattide tüüpkasutusalad on näiteks:

  • soovituste genereerimine

  • tegevuste täpsuse tõstmine ja sihistamine

  • optimeerimine ja prioritiseerimine

  • avastus (discovery)

  • tuvastus (näiteks hääle, video ja pildi)

  • suhtlusbotid

       (nii tekst kui ka kõne)

  • ennustamine ja prognoosimine

  • robotmasinad (füüsilise tegevuse automatiseerimine)

Milleks meile kratid?

Lubadus aeganõudva töö vähendamisest või isegi kõrvaldamisest on üks põhjustest, miks krattidest üha enam räägitakse. Nimelt annab krattide kasutamine inimestele võimaluse keskenduda enam lisaväärtust loovatele tegevustele ja jätta aeganõudvad, rutiinsed ülesanded krattidele. Ühelt poolt kasvab seeläbi tootlikkus, teiselt poolt vähenevad tööga seotud kulud. See annab võimaluse suunata rohkem ressursse sinna, kus maksumaksja nendest maksimaalset kasu saaks. Näiteks võimaldab see riigil suunata rohkem vahendeid kõikvõimalikesse meetmesse – sealhulgas ettevõtlustoetused või sotsiaalhüvitised. Lisaks võimaldavad kratid asendada inimese poolt tehtavad toimingud. See on Eesti-suguses väheneva rahvastikuga riigis hädavajalik, et leevendada tööturu vajadusi.

bottom of page