Masinnägemise kratt liikluse paremaks korraldamiseks

Tallinnas ühistranspordi ja liikluse korraldamisega tegeleva transpordiameti masinnägemise kratti hakati välja töötama 2018 aasta sügisel koostöös Sifr OÜ-ga. Loodud krati peamiseks eesmärgiks selgitada välja, missugune on Tallinna linna liikluskoormus ehk kui palju sõidab autosid ühe päeva jooksul linna sisse ja linnast välja, et siis selle info põhjal linna transpordi planeerimisega seotud otsuseid andmetel tuginedes teha (nt parkimisküsimused, teede ehitus jm). Alternatiivseks lahenduseks oleks olnud ristmike konsoolidesse või tee sisse kallite andurid paigaldamine, kuid leiti parem lahendus - kasutada ära linna paigaldatud mõnesaja liikluskaamera võimalusi selle info kogumiseks kaamerapildi abil.

 

Kratil põhinev lahendus

 

Katsetamiseks valiti Tallinna ristmikelt kolm kaamerat, mis treenisid krati välja selleks, et oleks võimalik loendada kaamerast mööduvaid sõidukeid. Krati treenimine loendamiseks oli lahenduse väljatöötamisel oluline protsess, kuna Tallinna linna oludele vastavat valmistoodet ei olnud. Selle tulemusel saadi kratt, mis loendab masinnägemise abil busse, tavasõidukeid, veoautosid ja mootorrattaid ning loodetavasti juba järgmises etapis ka jalakäijaid ja kergliiklejaid.

 

Tulemused
 

Saadud tulemused olid piisavalt head - olukorras, kus varasem info puudus, oli nüüd olemas ligi 70-protsendilise täpsusega liiklusvoo info valitud piirkonna kohta. Tulemuste täpsust mõjutavad erinevad ilmastikuolud, kaamerapildi määrdumine ja udu, aga sellest hoolimata on kolmest kaamerapildist saadud tulemus linnale oluliseks väärtuseks ning oluliseks verstapostiks masinnägemise laiendamisel sadadele ülejäänutele linnaliikluse kaameratele.

 

Teostaja

Projekti teostav ettevõte Sifr on Rootsi ettevõtte tütarettevõte, mis pakub erinevaid tehisintellekti lahenduste arendusi. Ettevõtte peamisteks klientideks on Saksamaa farmaatsiasektori, Baltikumi telekomi-, finants-, ja kindlustussektori ettevõtted.