Statistikaameti kratt Iti aitab nii andmeesitajat kui ka statistika tarbijat

Statistikaameti infopäringute arv on aastate jooksul jõudsalt suurenenud. Kui 20 aastat tagasi sai statistikaamet peamiselt telefoni teel ligi 1000 infopäringut aastas, siis mõne aja pärast muutus populaarseimaks suhtluskanaliks e-post, mis kasvatas päringute arvu aastas 2200-ni.  2017. aasta sügisest sai statistikaameti veebilehel (stat.ee) klienditeenindajaga suhelda online-vestluse kaudu. See suhtluskanal suurendas infopäringute arvu aastas 5000-ni. Et uue olukorraga toime tulla, aitab Statistikaameti kratt Iti infot leida senisest kiiremini ja nii saab Statistikaameti klienditugi keskenduda keerulisematele päringutele vastamisele.

 

Kratil põhinev lahendus

 

Statistikaameti klienditugi nõustab nii andmeesitajaid kui ka statistika tarbijaid. Koostöös Eestis tehisintellekti arendava startupiga AlphaBlues loodud virtuaalne assistent Iti teab, kui palju elab Eestis inimesi, kui suur on palgalõhe, keskmine palk ja tarbijahindade muutus ning palju muudki. Iti aitab ka andmeesitajat, kelle tüüpilisemad küsimused on seotud elektroonilises andmeedastuskeskkonnas toimetamise ja küsimustike täitmisega. Kui Iti vastust ei tea, oskab ta sisu alusel suunata päringu andmeesitaja või statistika tarbija klienditoe spetsialistile. Oma teadmised on saanud Iti aasta jooksul online-vestluste kaudu tulnud küsimuste abil ja iga päringuga saab ta targemaks.

Tulemus

Itiga suheldes tuleb arvestada, et erinevate olukordade lahendamise tõttu paraneb virtuaalse assistendi võimekus aja jooksul nii nagu igal muul masinõppeprogrammil. Ennatlik on eeldada, et Iti oskab kohe kõikidele küsimustele vastata, kuid inimestega suheldes õpib ta iga päev. Väikesed viperused on virtuaalse assistendiga tavapärased ja vahel vägagi humoorikad.

Teostaja
 

AlphaBlues on Eestis tehisintellekti arendav startup. AlphaBluesi poolt viimase kahe aasta jooksul ehitatud vestluskratte kasutavad kliendisuhtluseks ka mitmed teised suured Eesti ja välisriikide ettevõtted - teiste seas näiteks LHV Pank, Monese, Lattelecom, Tallink, Telia Eesti, Eesti Statistikaamet jt. Ettevõtte sõnul saab vestluskratte ehitada üsna erinevalt ning Statistikaametile loodud lahenduse puhul lähtuti eeskätt sellest, et see efektiivistaks organisatsioonide äriprotsesse ja pakuks klientidele kiiret abi.